Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate
Sve informacije o mikrodermoabraziji i dermoabraziji: kako se rade, koliko traju, koje probleme rešavaju i iskustva korisnika.
Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate
U potrazi za rešenjem za ožiljke, fleke i proširene pore na licu, mnoge osobe se okreću mikrodermoabraziji i dermoabraziji. Ovi tretmani postali su popularni zahvaljujući svojoj efikasnosti u poboljšanju izgleda kože. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su ovi tretmani, kako se izvode, koje probleme rešavaju i šta možete očekivati nakon tretmana.
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je procedura površnog otklanjanja stratum korneuma i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih bubuljičnih ožiljaka. Ovom procedurom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana. Zasnovana je na dejstvu mikrokristala koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći pri tom piling i čineći kožu glatkom.
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu, plitku abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom, što pojačava dejstvo. Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:
- Kristalna mikrodermoabrazija - koristi se aluminijum-oksid u obliku mikrokristala
- Dijamantska mikrodermoabrazija - koristi se dijamantska glava za piling
Trajanje tretmana i broj sesija
Jedan tretman traje oko 30 minuta. U proseku je potrebno uraditi 4-6 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje za optimalne rezultate. Neki problemi zahtevaju i do 10 tretmana.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazijom je moguće uspešno rešiti brojne probleme:
- Suncem oštećenu kožu
- Hiperpigmentaciju i staracke pege
- Ožiljke kao posledicu akni
- Reviziju manjih ožiljaka
- Proširene pore
- Pliće bore
Da li je tretman bolan?
Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali nije bolno.
Priprema za tretman
Preuslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i neosetljiva. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i bez stavljanja bilo kakvih krema pre samog tretmana.
Oporavak i nega nakon tretmana
Posle tretmana lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija. Nakon smirivanja lica od nekoliko nedelja, ono se može izložiti suncu uz zaštitni faktor. Oporavak u zavisnosti od kože pacijenta traje od 1 do 7 dana.
Rizici i opasnosti
Ukoliko mikrodermoabrazija nije stručno obavljena, može doći do oštećenja kože kao i do izostanka rezultata. Zbog toga je veoma važno da se tretman radi kod stručnog lica - dermatologa ili specijalizovanog kozmetičara.
Razlika između mikrodermoabrazije i dermoabrazije
Dermoabrazija je dublji i agresivniji tretman od mikrodermoabrazije, koji zahvata dublje slojeve kože. Koristi se za teže ožiljke i zahteva duži period oporavka. Mikrodermoabrazija je površnija i ima kraći period oporavka.
Iskustva korisnika
Mnoge osobe koje su probale mikrodermoabraziju zadovoljne su rezultatima. Evo nekih od njihovih iskustava:
- "Posle nekoliko tretmana poru su se vidno suzile i koza mi je mnogo elastičnija i mekša. Jedna bora na čelu je jednostavno nestala."
- "Imala sam oziljke u vidu rupica na obrazima i bilo ih je podosta. Nakon serije tretmana maltene sve su nestale."
- "Mikrodermoabrazija je moj omiljeni tretman lica. Posle par tretmana lice mi je mnogo bolje - mekše je, lepše na dodir i izgleda svežije."
Česta pitanja
Da li mikrodermoabrazija može da se radi leti?
Nije preporučljivo raditi mikrodermoabraziju tokom intenzivnog sunčanog perioda zbog rizika od hiperpigmentacije. Najbolje vreme za tretmane je jesen i zima.
Koliko često je preporučljivo raditi mikrodermoabraziju?
Za održavanje rezultata, preporučuje se dva puta godišnje.
Da li mikrodermoabrazija pomaže kod akni?
Mikrodermoabrazija može pomoći u čišćenju kože, ali ne treba je raditi dok imate aktivne upaljene akne. Prvo treba rešiti problem akni, pa tek onda ići na mikrodermoabraziju.
Zaključak
Mikrodermoabrazija i dermoabrazija su efikasni tretmani za poboljšanje izgleda kože, uklanjanje ožiljaka, fleka i proširenih pora. Ključ uspeha leži u stručnom izvođenju tretmana i pravilnoj nezi kože nakon procedure. Pre nego što se odlučite za tretman, savetujte se sa dermatologom kako biste utvrdili da li je to pravo rešenje za vaš problem.